Битва за Київ:
хто планує йти до парламенту
від лівого берега

Столиця має квоту на 13 нардепів. Поки парламент зволікає з голосуванням за виборчу реформу, яка повинна запровадити системні зміни і скасувати мажоритарку, за округи знову можуть змагатися грошима, а не виборчими програмами чи авторитетом.

Відомі в Києві партії мають по декілька потенційних кандидатів на кожен округ. Усі вони посилено працюють на президентську кампанію. За її результатами штаби вирішуватимуть, хто є найефективнішим і кого варто висувати до Верховної Ради восени.

Ми вже проаналізували потенційних кандидатів на правому березі Києва, тож пропонуємо аналіз лівобережних округів.
Хто ще вагається?
У Києві всі депутати місцевих рад працюють над підвищенням упізнаваності своїх персон та партійних брендів. Проте не всі політсили готові чітко говорити про свої політичні амбіції на парламентських виборах.

ВО "Свобода" не називає своїх кандидатів на округи, бо ще не погодила кандидатури з партнерами, проте запевняє, що боротиметься там, де зараз нардепами є "свободівці".

Може позмагатися за округи й "Київська команда" Сергія Гусовського, яка відкололася від "Самопомочі" через корупційний скандал у Київраді.

Гусовський спершу казав, що чекає на форум лібералів у лютому, щоб визначитися з планом дій на 2019 рік.

Проте після форуму він не хоче відповідати на запитання, чи є вже план і бачення, хто з членів "Київської команди" балотуватиметься до парламенту восени.

"Самопоміч", яка по суті втратила майже всіх членів фракції, запевняє, що на прийдешні вибори матиме нових кандидатів. Примітно, що київський осередок партії очолює віце-спікерка ВРУ Оксана Сироїд, яку екс-кандидат у президенти Андрій Садовий називав претенденткою на посаду генпрокурора.

Оксана Сироїд, заступниця голови Верховної Ради, народна депутатка від "Самопомочі":

Оксана Сироїд
народна депутатка від "Самопомочі"
"Сьогодні ми маємо вже цілу плеяду нових людей, які розпочинають передвиборчу роботу. У дарницькому осередку, наприклад, у нас є Денис Черкашин і його команда, у Дніпровському районі Андрій Перехрест із командою, у Деснянському районі Максим Маньковський, там дуже потужні хлопці-підприємці, вони працюють, зокрема, на Лісовому масиві. Ми маємо хорошу команду на Подолі, яка великою мірою збереглася. Сама Наталя Манойленко, лідер нашої фракції у Київраді, з Печерська й там активно працює".
Зауважимо, що Маньковський у коментарі Руху ЧЕСНО зазначив, що поки що не планує балотуватися.

Максим Маньковський
політичний аналітик
"На даний момент не планую ні список, ні округ. Але ситуація може змінитись по результатах березня"
Чи відстоїть "Свобода" Трою, та якого коня готує "БПП"?
Місцеві вибори 2015 року показали, що саме на лівому березі "Свобода" та "Самопоміч" мали більшу підтримку порівняно з правим.
"Свободівці" на попередніх виборах отримали народного депутата від Троєщини (у народі її називають Троєю) – Андрія Іллєнка. Вони спробують утримати цей мандат і на наступних виборах.
Іллєнка підтримають не лише союзники "Свободи". Навіть "Батьківщина" поки що не планує тут нікого висувати, щоб не перекривати поле партії, яка потенційно може стати її партнером.

Андрій Іллєнко
народний депутат, заступник голови ВО «Свобода»
"Я активно працюю на окрузі, фактично кожного дня там буваю. Там у нас сильна команда – багато депутатів Київради від "Свободи" саме з цього округу. Це наш стратегічний округ, і там уже багато чого зроблено. Формат участі всіх чинних депутатів і кандидатів, які підуть чи по округах, чи по списку "Свободи", буде приймати з'їзд партії".
Проте не виключено, що від "Батьківщини" на окрузі може балотуватися депутатка Київради Тетяна Меліхова, яка на президентських виборах з'явилася там у ролі довіреної особи Тимошенко.

У "БПП" за цей округ тривають внутрішні змагання, і все залежатиме від того, хто які результати матиме ближче до виборів. Претендують троє депутатів Київради: Ігор Опадчий, Сергій Артеменко та Олена Овраменко.

Ігор Опадчий
депутат Київради від "БПП"
"Наразі не визначився. Мандат для мене не є самоціллю. А сучасна політична кон'юнктура говорить, що посада депутата Верховної Ради навряд дасть можливість реалізувати мої ідеї. Але в будь-якому разі це питання часу!" – відповідає депутат Київради від "БПП" Ігор Опадчий на наше запитання щодо парламентських виборів.
Хто посуне Березу?
Нині чинним народним депутатом на окрузі №213 є прогульник, фігурант журналістських антикорупційних розслідувань Борислав Береза, у якого виявили фальшивий диплом. 2015 року він балотувався на посаду мера Києва від очолюваної ним "Партії рішучих громадян". Як з'ясував Рух ЧЕСНО, рекламна кампанія цієї політсили перевищувала тоді офіційні доходи нардепа. Про те, що партія активізується під потреби Берези перед виборами, може свідчити факт, що її сайт не наповнюється понад рік.
Береза вже відчуває, що на його окрузі працює провладна конкурентка.

Борислав Береза
самовисуванець
"З'явилася активність із боку заступниці мера Києва Ганни Старостенко, яка тихесенько заходить, використовує адмінресурс та розгортає мережу. Я хочу зрозуміти, для чого мені балотуватись, по-друге, з якою командою й чого можна досягти. Декілька партій запрошують у список, але я поки що не бачу, з ким можна йти, тому, якщо я балотуватимусь у депутати, то по тому самому округу. Хоча я вважаю, що мажоритарка – це зло. Політики підкуповують виборців, а люди продають свої голоси за гречку. Я – за новий Виборчий кодекс, але, на жаль, у другому читанні він не буде проголосований. Ніхто не хоче "зарізати курку, яка несе золоті яйця".
Згадана Ганна Старостенко не виключає, що висуватиметься до Верховної Ради.

Ганна Старостенко
народна депутатка від "БПП"
"Перспектива така є, але деталі поки що невідомі, тому що трохи зарано до парламентської кампанії. Але я не виключаю такої можливості. Я думаю, що я би продовжила працювати по гуманітарному напрямку, який курую в Київській міській раді… Мені цікава робота в питаннях освіти, молоді, спорту… Можлива робота в комітеті місцевого самоврядування… Але це дуже приблизно".
Якщо "БПП" бачить кандидатом Ганну Старостенко, то в "Батьківщині", імовірно, робитимуть ставку на Юрія Власенка. Він керує юридичним департаментом у новому проекті партії "Центр захисту киян", а також є довіреною особою Юлії Тимошенко на президентських виборах на цьому ж 213-му окрузі.
Власенко переїхав до Києва з Чернігівщини. Там 2016 року він балотувався в народні депутати, але програв забудовнику й провладному кандидату з Києва Максимові Микитасю. Кандидат, якого "Батьківщина", можливо, висуне у столиці, не зміг стати навіть депутатом Чернігівської міськради.

Юрій Власенко протягом двох минулих років працював начальником Управління юстиції Чернігівської області. 2013-го він задекларував лише 120 тис. грн доходу та 200 тис. грн заощаджень. Звідки в нього взялося 1,85 млн грн, незрозуміло.

"БПП" очікував від "Батьківщини" на цьому окрузі сильнішу кандидатуру – чинну депутатку Київради Тетяну Меліхову, однак на президентських виборах вона стала довіреною особою Тимошенко на окрузі Іллєнка (Дніпровський район і частина Деснянського району).

"Свобода" може кандидувати Петра Кузика, обраного від частини цього округу до Київради. Голова фракції "Свобода" в міськраді Юрій Сиротюк запевняє, що від націоналістів буде кандидат на кожному з округів, але поки що їх не називає, бо ще немає спільного рішення з партнерами.
Хто почумакує на округ Чумака?
Зараз нардепом від Дніпровського району (214-й округ) є Віктор Чумак. Він не виключає, що знову піде до парламенту. Утім, політик сподівається, що парламент проголосує за виборчу реформу й мажоритарної системи, коли депутат може сам балотуватися на окрузі, більше не буде.

Віктор Чумак
позафракційний
"Є величезне бажання об'єднати всі дрібні партії, зокрема і свою, та злити в якусь серйозну структуру. У маленьких немає шансів, бо немає достатньо ресурсів. Якщо злитися, то хоч одним ресурсом – людьми – можна перемогти. Це стосується й "ДемАльянсу", "Сили людей", "Громадянської позиції", "Народного контролю", "Руху нових сил" тощо. Пропонуватиму всім об'єднатися на будь-яких засадах: чи в блок, чи в нову партію – інакше немає шансів. Колеги по "Хвилі", а це частина колишніх досвідчених депутатів, планують також балотуватися".
Попри те, що екс-"Самопоміч", а нині "Київська команда" не розповідає про можливих кандидатів, окремі її члени мають парламентські амбіції.

Вадим Васильчук
депутат Київської міської ради від "Київської команди"
"Думаю, 215-й, 214-й. На даний момент часу самовисуванцем, але, думаю, до травня буде інша інформація", – каже заступник декана з виховної роботи зі студентами Національного університету "Києво-Могилянська академія", екс-голова братства козацького бойового звичаю "Спас", депутат Київської міської ради від "Київської команди" Вадим Васильчук.
Від "Батьківщини" може балотуватися депутат Київради Олександр Березніков. Хоча не виключено, що інший "батьківщинівець" Анатолій Шаповал теж має амбіції. Він упізнаваний на окрузі та є довіреною особою Тимошенко на президентських виборах.

У коментарі Руху ЧЕСНО депутат витончено себе похвалив нібито з чужих слів, не заперечуючи, що має амбіції.

Анатолій Шаповал
народний депутат від "Батьківщини"
"Як сказав один "матьорий" нардеп: "Толю, у тебе є все для ВР: великий досвід написання законопроектів, одна з найкращих юридичних груп, чиста автобіографія, харизма, і, якби ти жив у США чи Австрії, за тебе билися б провідні партії. Але в нас ти "біла ворона". Ти занадто розумний, принциповий і сміливий, тебе всі бояться як особистості. Ти начальству "не ліжеш то место, где спіна заканчіваєт благородноє названіє". І в тебе немає основного – грошей та підтримки умовного Микитася, як у твоїх БППшних візаві". Зараз, окрім Київської міськради, я повністю зосереджений на президентській кампанії, та щось конкретно можна буде сказати тільки після її завершення".
Від "БПП" на окрузі може балотуватися й депутат Київради з Русанівки Олесь Маляревич. У коментарі Руху ЧЕСНО він не спростовує цього та не заперечує:

Олесь Маляревич
депутат Київради від "БПП"
"Я ще не вирішив, чи братиму участь у виборах до Верховної Ради, але мої опоненти чомусь активно поширюють думку, що це буде саме так. Щодня відчуваю, як збільшується інформаційний тиск на мене, з'являються якісь нові активісти, яким раніше і справи не було до нашого району. Якщо прийму рішення брати участь, то це буде тільки мажоритарний округ".
На округ "нарфронтівця" Віталія Сташука може претендувати Ігор Мірошніченко від "Свободи", але, як зазначалося вище, "свободівці" обіцяють оголосити своїх кандидатів пізніше.
Хто посуне "нарфронтівця" Сташука?
Сам Сташук може висуватися від "Батьківщини". Тоді, на думку партійців Юлії Тимошенко, він матиме вищі шанси на перемогу.

Від "БПП" можуть балотуватися депутати Київради Ігор Баленко або Володимир Гончаров. Баленко в коментарі Руху ЧЕСНО каже, що поки що таких планів не має.

На президентських виборах Юлія Тимошенко довірилася на цьому окрузі Віталію Нестору, який, за даними аналітичної бази YouControl, є керівником "батьківщинівської" громадської організації "Центр захисту киян".
За інформацією YouControl, повний тезко Віталія Нестора має бізнес в окупованому Криму.
Чи встоїть Супруненко?
Народний депутат від "Волі народу" Олександр Супруненко – колишній депутат Київради, екс-регіонал, до якого мав претензії генпрокурор Юрій Луценко через нібито несплату податків. Є охочі посунути його на окрузі.
Від "Батьківщини" може балотуватися Михайло Ковальчукдовірена особа Юлії Тимошенко на президентських виборах на цьому окрузі.

Він позиціонує себе як журналіст і громадський діяч, підвищує свою впізнаваність під час зустрічей з виборцями.

Михайло Ковальчук
довірена особа Юлії Тимошенко
"Дійсно, маю амбіції на законодавчому рівні змінювати життя українців на краще. Про осінь поговоримо трішки пізніше. Зараз працюємо в Дарниці з командою".
Також тут може висуватися депутат Київради від "Єдності" Павло Тесленко.

Почувши телефоном запитання від журналіста Руху ЧЕСНО, він пообіцяв перетелефонувати, але і сам не зателефонував, і на дзвінки не відповідає, у месенджері запитання прочитав, проте не спростував і не підтвердив. За кілька днів передзвонив помічник депутата, щоб уточнити питання, однак відповіді від Тесленка на момент публікації ми не дочекалися.

Цікаво, що Тесленко є помічником на громадських засадах чинного нардепа Супруненка. Також серед помічників Супруненка є дружина депутата Київради від "Єдності" Віталія Павлика – Марина Павлик, яка працює помічницею за трудовим договором.

У "Єдності" твердять, що їхній депутат Павлик теж може балотуватися на виборах до ВРУ на Дарниці.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО опублікував аналітику про ймовірних кандидатів на парламентських виборах у Києві на правому березі.

Також Рух ЧЕСНО проаналізував, як депутати Київради працювали у 2018 році та які гарячі точки виникли в місті через незадовільну роботу місцевої влади. Оприлюднено й аналіз декларацій депутатів Київської міської ради.
Матеріал підготували:
СЕРГІЙ ОГОРОДНИК
журналіст ЧЕСНО
ІРИНА ЛАТИШ
журналістка ЧЕСНО
Made on
Tilda