Битва за Київ:

хто планує йти до парламенту від правого берега?

Столиця має квоту на 13 нардепів. Поки парламент зволікає з голосуванням за виборчу реформу, яка повинна запровадити системні зміни і скасувати мажоритарку, за округи знову можуть змагатися грошима, а не виборчими програмами чи авторитетом.

Основні партії, які мали підтримку киян на минулих виборах, мають по декілька потенційних кандидатів. Усі вони посилено працюватимуть на президентську кампанію. За її результатами штаби вирішуватимуть, хто є найефективнішим і кого варто висувати до Верховної Ради восени.

З відомих на столичному полі партій не визначились з кандидатами "Самопоміч" та "Свобода". Перші, бо роблять ставку на відкриті списки, другі – планують обговорити спільні кандидатури з іншими націоналістичними силами.

ВО "Батьківщина" теж не виключає можливості домовитися зі "Свободою" щодо деяких округів, аби не розпорошувати голоси виборців.

Голосіїв:
на кого секретар Прокопів хоче залишити Київраду?
Голосіївський район зараз представляє у Верховній Раді фігурант антикорупційних розслідувань Євген Рибчинський, який увійшов до депутатської групи "Воля народу".
Його на окрузі готовий замінити секретар Київської міської ради від БПП Володимир Прокопів:

Володимир Прокопів
секретар Київської міської ради від БПП
"Я теоретично готовий, і я був би гарним народним депутатом. Думаю, буду дуже корисний району. Але чи буде мажоритарка на наступних парламентських виборах – це питання".
За відсутності на сесійних засіданнях Віталія Кличка Прокопів майже три роки поспіль виконує одну з функцій мера – головує.

За кілька місяців до президентських виборів Порошенко призначив нового очільника Голосіївської РДА – Олександра Настасенка, якого ЗМІ називають касиром Бориса Візірова (кума й однокласника Олександра Януковича). Голови РДА, як твердять експерти, допомагають владі організовувати вибори з допомогою адмінресурсу.

ВО "Батьківщина" кандидатом від цього округу готує депутата Київради Ігоря Галайчука.
Галайчук послідовно покращує свою впізнаваність на окрузі: попри заборону на політичну агітацію в навчальних закладах, він роздає школярам на День знань пакети зі своїм прізвищем, на Великдень – паски пенсіонерам, а також його помічали в даруванні продуктових пайків.
У Київраді не виключають, що на цьому окрузі може балотуватися й Микола Томенко, якого 2016 року позбавили мандата парламентаря за вихід з фракції БПП. Зараз він належить до команди екс-міністра оборони Анатолія Гриценка.

"Єдність" Олександра Омельченка планує в Голосієві висунути кандидатом депутата Вадима Іванченка, котрий 2016 року був злиднем на межі виживання. 2017-го він підвищив свій дохід, зокрема й завдяки зарплаті від благодійного фонду "Рідне місто моє", який він очолює.
Скандальний 223-й: ВО "Свобода" знову піде в бій проти команди Пилипишина
Якщо щодо інших округів ВО "Свобода" не може оголосити своїх кандидатів, бо їх не погоджено з партнерами, то є в Києві два округи, якими ця політична сила поступатися не збирається нікому. Головний бій для ВО "Свобода" традиційно буде в центрі столиці.
Чинний нардеп Юрій Левченко неодноразово намагався вирвати перемогу у Віктора Пилипишина на цьому окрузі під час парламентських виборів 2012 та 2014 років. Йому протиставляли клонів-тезок, точилися бої на виборчих дільницях, проте після Майдану Левченка таки обрали до Верховної Ради.
2012 року на 223-му окрузі ЦВК не змогла визначити результати.
Пилипишин, який 16 січня 2014 року голосував за диктаторські закони, після Революції Гідності ніс документи до ЦВК вже затемна. Та, попри це, потрапив під народну люстрацію. Його кинули до смітника й облили червоною фарбою.
Левченка, який виборов мандат нардепа, торік побили, коли він намагався разом з киянами захистити гаражі на Татарці.
Після цього інциденту ситуація загострилась, і навіть коли Левченко з трибуни Київради хотів закликати депутатів проголосувати за музей на Поштовій, йому не дали слова, що є грубим порушенням прав народного депутата, якому люди довірили мандат.

Винних у нападі на Левченка досі не покарали. А відсторонені чиновники вже повернулися до виконання своїх обов'язків.

Пилипишин наразі не має наміру знову випробовувати долю на 223-му окрузі. Замість нього кандидатом планують висунути депутата Київради Олександра Бродського.

Бродський, обраний від Шевченківського району, входить до групи Пилипишина, чий вплив, попри те, що він уже протягом чотирьох років не є нардепом, у центрі столиці дуже сильний.
До Київради "Єдність" завела цілі династії з команди Пилипишина. Перш ніж потрапити до Київської міської ради, Бродський традиційно "засівав" округ. Люди вишиковувались у чергу, щоб отримати жменю цукерок і сфотографуватися з політиком.
Те, що виборців катають Дніпром, Бродський навіть не намагається приховати (зазначимо, що "свободівець" та депутат Київради Михайло Буділов теж цим грішив).
На окрузі його прізвищем обмальовані лавки.

Рух ЧЕСНО також зафіксував виступ депутата Бродського проти розірвання договору з інвестором, який хоче побудувати ТРЦ на Поштовій площі, де археологи знайшли залишки вулиць часів Київської Русі.

Щодо ВО "Батьківщина", то там розуміють, що може повторитися двобій Левченка з представником Пилипишина, тому поки що готувати свою кандидатуру не поспішають.

У БПП як потенційного кандидата розглядають Дмитра Банаса. Сам депутат не заперечив цього Руху ЧЕСНО, але й не підтвердив, що йтиме від 223-го округу.

На своєму 114-му окрузі на Татарці Банас часто перетинається та конфронтує зі "свободівцем" Святославом Кутняком, який звинуватив його в лобіюванні інтересів забудовника.

Зауважимо, що провладним нардепам на їхні округи надають державні субвенції. Рух ЧЕСНО проаналізував, як розподіляли ці кошти в Києві 2017 року. Округ Левченка не отримав жодної гривні.
На відміну від округу Левченка, округ провладного нардепа Олександра Третьякова ("БПП") отримав найбільше субвенційних коштів. Отак мажоритарна система робить з людей заручників політичних домовленостей, податки розподіляються нерівномірно й зазвичай найбільше дістається округам провладних кандидатів.
Святошин "засівають" Третьяков і Товмасян
Чинним нардепом від Святошина є кнопкодав, фігурант антикорупційних розслідувань і прогульник Олександр Третьяков (БПП).

Олександр Третьяков
депутат від БПП
"Баллотироваться планирую, но давайте пройдем президентские выборы. В Библии написано, что пути Господни неисповедимы и человек, который загадывает далеко вперед, гневит Бога. Ведь никто не знает, что с нами будет завтра", – каже Третьяков.
Утім, діяльність політика на окрузі свідчить про те, що він уже повним ходом готується до виборів. Під час минулої передвиборчої кампанії білборди з Третьяковим висіли вздовж усього проспекту Перемоги, навіть за межами округу.
Зараз же до новорічних свят учителі району просили батьків під підпис у щоденнику підтвердити, що ті отримали запрошення від депутата на дитяче свято.
Аналогічно "засіває" на окрузі й депутат Київради від ВО "Батьківщина", прогульник і фігурант антикорупційних розслідувань Ваган Товмасян.

Ваган Товмасян
депутат Київради від ВО "Батьківщина"
"Я за список ховатися не збираюся… Я там виріс, тому буду йти там, де виріс… Якщо буду йти… Коли настане час, вирішуватиму", - зазначає Товмасян.
На свята депутат при нагоді нагадує виборцям про себе подарунками, маркуючи їх назвою свого благодійного фонду.
Кому дістанеться округ Ар'єва?
Народний депутат Володимир Ар'єв очолює українську делегацію в ПАРЄ. Найімовірніше, він піде до парламенту за списком, бо мажоритарна система, де в законотворця виборці просять не якісних законів, а грошей, тобто по суті самі хочуть отримати матеріальну допомогу як непрямий підкуп, політика втомила.

Володимир Ар'єв
нардеп від БПП
"Явно зросла кількість виборців, які просять матеріальну допомогу, а я не роздаю грошей. То я серйозно думаю над тим, аби не йти на вибори. Давайте ми пройдемо спочатку президентські вибори, а потім побачимо, яким чином розвиватиметься ситуація в країні", – коментує Ар'єв.
Отже, місце на цьому окрузі може звільнитись. І хто ж спробує зайти тут до ВРУ від БПП, досі не відомо.
З одного боку, це сусідній округ до Третьякова, який має на меті завести від нього до парламенту свою помічницю – депутатку Київради Вікторію Муху, котра, як і її шеф, до новорічних свят "засівала" Святошин.


Третьяков навіть на виборах до Київради у списку БПП мав досить велику квоту для своїх людей.
Однак пройшла лише Муха. У Київраді депутатка відзначилася тим, що активно виступала проти проекту рішення, яке мало б забезпечити створення музею на Поштовій площі.
З іншого боку, у Київраді є двоє помічників Ар'єва, які теж, можливо, хочуть стати нардепами. Це прогульник Владислав Турець та Георгій Ясинський.

Турець теж відзначився гречкосійством. Улітку він катав містян на кораблику. Це один з креативних і доволі дешевих видів "гречки" для виборців, оскільки за кілька тисяч гривень протягом години можна покатати кілька сотень охочих.

І Турець – не єдиний, хто "матросив" киян.
Депутат не спростовує й не підтверджує наміру балотуватися до ВРУ, тому відкидати його кандидатуру не варто. Ясинський вважає, що ще зарано говорити про вибори до парламенту, і якщо він так вирішить, то повідомить про це Рух ЧЕСНО.

Від ВО "Батьківщина" на окрузі може піти до парламенту політконсультант Андрій Вальчишин.

Андрій Вальчишин
політконсультант, довірена особа Юлії Тимошенко на президентських виборах у 218 окрузі
"На сьогодні рано говорити про парламентські вибори. Це занадто великий горизонт планування для українського політичного життя", – каже Вальчишин.
Кому дістанеться вотчина Столара – Оболонь?
На минулих виборах активісти робили все можливе для того, аби до Верховної Ради не потрапив екс-регіонал і колишній депутат-прогульник Вадим Столар. Він є співзасновником "Еліта-Центру", що пов'язують з наймасштабнішою аферою в Києві. Переміг у результаті Андрій Білецький, який не відвідує засідань парламенту, не бере участі в голосуваннях, а зараз очолює "Національний корпус".
У принципі Білецький у своїй програмі нічого виборцям і не обіцяв. Вона була короткою та популістською.
За таких умов округ №217 стає вакантним, тому за нього можуть позмагатися депутати Київради, які мають найбільшу впізнаваність. Є всі шанси, що в бюлетені можуть з'явитися й прізвища людей Столара, якого журналісти програми "Схеми" неодноразово помічали на Банковій. Ці візити намагалися приховати. Як повідомляють ЗМІ, Столар відповідає за кадрові призначення в Києві, хоча жодної посади не обіймає.

З-поміж пов'язаних зі Столаром політиків за округ можуть змагатися Наталя Приходько, Владислав Михайленко чи Людмила Костенко.
Але насправді про балотування Михайленка до парламенту на його окрузі наразі не йдеться.

Людмила Костенко
депутат Київради від БПП
"Зараз усе залежить від результату виборів президента. Стосовно мене – будь-який депутат, на мою думку, розглядає розвиток подій про балотування до ВР. Людина завжди прагне прогресу. Однак остаточного рішення я ще не дійшла. У деяких питаннях депутат місцевого рівня має більше важелів для допомоги мешканцям", – запевняє Костенко.
Вона твердить, що ще не отримувала пропозицій від партії.

Володимир Старовойт
депутат Київради від ВО "Батьківщина"
"Я очень рад, шо ви мені подзвонили, але мої наміри – це мої наміри. Але ви хочете мене спитати, а я не готовий відповісти. Усе залежить від партійної дисципліни, якщо вона буде… Якщо ні, то ні", – відповів Старовойт.
Серця трьох: хто піде від "Батьківщини" – Шлапак чи Ємець і що буде з Діденком?
Чинним депутатом на окрузі №221 є нардеп-прогульник Леонід Ємець. Він висувався від "Народного фронту", чий рейтинг протягом останніх чотирьох років стрімко скотився майже до 1%.
На минулих виборах він вирвав перемогу в представниці БПП Олександри Павленко, яка свого часу представляла Наталію Королевську та Сергія Тігіпка.

Леонiд Ємець
нардеп від "Народного фронту"
"Політична ситуація в країні може змінитися після виборів, зокрема може змінитися й виборча система. Тому остаточне рішення буде прийняте лише після результатів виборів", – каже Ємець.
Рух ЧЕСНО дізнався, що ВО "Батьківщина" веде перемовини і з Ємцем, і з депутаткою Київради Аллою Шлапак, яка належала до команди екс-мера Леоніда Черновецького.

Колишня представниця команди Черновецького цю інформацію не підтвердила й не спростувала, а теж попросила дочекатися на результати президентських виборів.

Алла Шлапак, котра прогулює засідання Київради так часто, що вже неодноразово ставала кандидаткою на відкликання, сміється, коли чує, що в неї можуть бути конкуренти на цьому окрузі.



Алла Шлапак
депутат Київради від партії "Єдність", голова партії "Соціальна справедливість"
"Це точно не буде самовисування, хоча я думаю, що самовисування як явище має бути ліквідоване. Мажоритарка – це найкорупційніша схема, яка ставить хрест на якісних змінах в Україні", – зазначає Шлапак.
Депутатку, яка на словах виступає проти підкупу виборців на мажоритарних округах, саму заскочили на гарячому.
У телепросторі вже з'явилася джинса з Аллою Шлапак. У сюжеті йшлося про те, що Шлапак піде до парламенту від "Соціальної справедливості". Примітно, що в "Єдності", до якої входить Шлапак, не називають її як кандидатку на прийдешніх виборах.

Рух ЧЕСНО торік помітив у цьому районі дуже багато реклами від депутата Київради Ярослава Діденка БПП. Проте в партії поки що не підтвердили наміру висувати його в нардепи. Політик, утім, не виключає варіанту самовисування, тим паче він уже балотувався на цьому окрузі 2014 року й посів тоді 3-тє місце, набравши близько 6% голосів виборців.


Ярослав Діденко
депутат Київради від БПП
"Я ще не думав, але рейтингів вистачить. Ще є багато часу… Для цього потрібні чималенькі кошти, щоб таку кампанію провести. У партії ("Солідарність" – "УДАР") про це розмов не велося, партійних рішень не ухвалювали. Завжди є можливість самовисування, бо закон дозволяє..."
Натомість у БПП не виключають, що від цього округу може балотуватися їхній депутат Київради – колишній помічник Алли Шлапак Михайло Терентьєв.
Шлапак ця кандидатура не лякає. Вона наголошує, що чимало її студентів та помічників пішли в політику.

Рух ЧЕСНО поцікавився, чи не трапиться так, що Терентьєв зливатиме округ своїй колишній керівниці Шлапак.

Ярослав Діденко
депутат Київради від БПП
"Я знаю, що великі партії зараз хочуть виставити цих людей на вибори – цю даму (Шлапак – прим. ЧЕСНО) та її помічника (Терентьєва – прим. ЧЕСНО)… У мене зараз є лише один фактор – це популярність за зробленими в центрі міста справами… Я ніколи до Майдану не був депутатом… Третина Печерську – це мій округ. А в іншій частині залишаються депутатами ті, проти кого ми організовували Майдан. Тобто отой "мордор" з тими пайками… На безриб'ї вони за гречку стають депутатами. І мені дуже прикро, що більшу частину Печерську, як темна сила, зараз презентують люди, які тут не мешкають, люди, які мають стосунок до "молодої команди", а я тут один як біла ворона", – каже Діденко.
Але якщо Шлапак співпрацюватиме з ВО "Батьківщина", то БПП може обстоювати цей округ і не зливатиме його їй, навіть якщо в нардепи піде її колишній помічник.
Фатальний Поділ: на кого депутати залишають виборців?
У 220-му окрузі, що на Подолі, чинний позафракційний народний депутат, який пройшов до Верховної Ради від "Народного фронту" під гаслом "Продав Rolls-Royce – пішов на фронт", Вячеслав Константіновський написав заяву про складання повноважень іще влітку 2017 року. Проте Рада не проголосувала за припинення його повноважень, тому він досі залишається нардепом.
До цього депутат Київради від Подолу Дмитро Гордон (БПП) теж вирішив скласти мандат і став єдиним столичним депутатом, кого рада цього скликання таки відпустила.

Від ВО "Батьківщина" про намір балотуватися заявляє депутат Київради Юрій Дідовець. Він має свій штаб на Виноградарі й позиціонує себе як адвокат-захисник Подолу. Дідовець, будучи "батьківщинівцем", водночас є помічником нардепа-прогульника від "Радикальної партії Олега Ляшка" Юрія Шухевича.

Юрій Дідовець
депутат Київради від ВО "Батьківщина", помічник нардепа від РПЛ Юрія Шухевича
"Мене затвердили районна та міська організації "Батьківщини", а також міський виборчий штаб", – запевняє Дідовець.
Конкурувати з ним міг би Дмитро Гордон, проте в коментарі Руху ЧЕСНО він повідомив, що не балотуватиметься:

Дмитро Гордон
екс-депутат Київради від БПП
"Я вже неодноразово заявляв, де це можливо, що ні в президенти, ні в депутати не йду й не збираюся. Я це можу лише підтвердити. Пропозицій було багато… Я думаю, що той закон про вибори, який існує зараз, підриває основи держави".
Від БПП конкуренцію Дідовцю міг би скласти екс-очільник Подільської РДА Валентин Мондриївський, якого нещодавно призначили заступником Кличка. Але він ще не певен, чи піде до ВРУ.

Валентин Мондриївський
депутат Київради від БПП, заступник міського голови, екс-голова Подільської РДА
"А як треба?" – запитанням на запитання відповідає Мондриївський.
Жителі округу та депутати Київради помітили також активність нинішнього депутата від "БПП", екс-журналіста Сергія Лещенка.

Сергій Лещенко
нардеп від БПП
"Балотуватися збираюся, але формат участі у виборах не визначив. Допомагаю подолянам, бо сам з Подолу, там мешкав половину життя й ходив до школи, я там досі зареєстрований. Але це не означає, що я балотуватимуся в цьому окрузі. Я б волів, аби проєвропейські ліберально орієнтовані політики, які сповідують антикорупційний порядок денний, утворили спільну платформу", – зазначає Лещенко.
З-поміж трьох названих кандидатів Гордон схвально відгукнувся про Лещенка та Мондриївського, а щодо Дідовця, з яким був в одному скликанні Київради, вдав, ніби його не знає.

Член партії "Сила людей", активіст Олег Кочерга, який 2014 року балотувався на 220-му окрузі та який захищає сквер Сошенка від будівництва Раду Поклітару, каже, що не збирається висуватися на найближчих виборах. Не виключено, що від Подолу може піти в нардепи й лідер "Сили людей" Олександр Солонтай.

Олександр Солонтай
політик, партія "Сила людей"
"Такій людині, як Кочерга, не накажеш (іти на вибори від партії – прим. ЧЕСНО). Тут може інше питання – якось мотивувати… Я в лютому закінчую повноваження голови політради. Чи обирають мене знову керівником партії, чи ні. Якщо мене обирають, то логічно мені йти за списком – тоді я на округ не йду. Якщо ні, то логічно мені не йти за списком, а вибирати округ. А округи вибирати Солонтаю найбільш логічно або Київ, або Закарпаття. А в Києві найбільш логічно – Печерськ чи Подільський район", – зазначає Солонтай.
Солом'янка: чи буде альтернатива Андрієвському?
Чинним народним депутатом від Солом'янки є Дмитро Андрієвський, який входить до так званого комітету забудовників. Саме в нього найбільша група впливу в Київраді з-поміж усіх нардепів.
Донедавна депутат-прогульник Київради Максим Шкуро очолював Солом'янську РДА, але перед виборами його замінили. До цього Андрієвський завжди мав підтримку адмінресурсу.

Дмитро Андрієвський

нардеп від БПП
"Я ніколи не був списочником, завжди був мажоритарником. Я постійно спілкуюся з виборцями, за рік це тисячі людей. Те, що сьогодні робиться в районі – нові школи й садочки, – це те, чого раніше не було. Звісно, це не лише моє надбання, а й діяльність моєї команди. Результати в нас позитивні, і люди це бачать", – каже Андрієвський.
Цікаво, що у ВО "Батьківщина" допускають, що Андрієвський може до них повернутися. 2012 року він балотувався до парламенту саме від цієї партії, а 2014-го – уже від БПП.

Утім, у ВО "Батьківщина" в цьому окрузі є голова Солом'янської районної в Києві парторганізації Галина Ніколенко, яка 2014 року безуспішно балотувалася до ВРУ як самовисуванка у 212-му окрузі. Вона є помічницею нардепа від ВО "Батьківщина" Сергія Соболєва за трудовим договором. На Солом'янці Ніколенко організовує різні піар-заходи "Батьківщини", зокрема із залученням дітей.
Нагадаємо, що Громадський рух ЧЕСНО проаналізував, як депутати Київради працювали 2018 року та які гарячі точки виникли в місті через незадовільну роботу місцевої влади. Також оприлюднено аналіз декларацій депутатів Київської міської ради.

Матеріал підготували:
СЕРГІЙ ОГОРОДНИК
журналіст ЧЕСНО
ІРИНА ЛАТИШ
журналістка ЧЕСНО
Made on
Tilda